Kivi Fidanı

Kategori: Uncategorized | 0

Kivi Fidanı

İle Üretime Başlamak

 

Kivi Fidanı ülkemizde üretimi geç başlayan ancak hızlı bir şekilde büyüyen , üreticilere de tüketicilere de oldukça fayda sağlayan bir meyvedir. Sadece fidan satın alarak başlayan bu yolculuk, beraberinde oldukça önemli görevleri de getiriyor. Maddi olarak kar elde eden çiftçiler üretim aşamasının oldukça zor olduğunu bazen mevsim şartlarının kendilerini zorladığı söylüyor. Kivi yetiştiriciliği için önemli bir potansiyel gereklidir.

Ülkemizde en çok kivi Yalova ilinde üretilir ve her yıl il bazında kivi festivalleri düzenlenir. Yalova’nın fidan üretiminde önemli yeri bulunmaktadır, internet üzerinden araştırdığınızda genel olarak karşınıza Yalova kivi fidanı olarak çıkar.

Kivi fidanı, normal olarak meyve vermeye başlamasına kadar özenli bir bakım ister. Nem miktarını ayarlamak için kurak zamanlarında oldukça sulamanız gerekecektir, bunun dışında ilaçlamasına da son derece dikkat etmeniz lazım. Kivi yetiştiriciliği kolay bir meslek değildir, ürünün toplanma zamanlarında oldukça titiz bir işçilik ister. Ürünü toplarken ağaca zarar vermeniz olasıdır çünkü.

Kivi fiyatları sürekli olarak değişiklik gösterse de genel olarak 4-5 TL aralığında olmaktadır, kivi yetiştiren üreticiler bu fiyatı az bulsalar da değişmesi şuan için mümkün görünmemektedir. Ülkemizde genel olarak  kullanılan fidan çeşitleri Hayward ve Matua dır

Kivi Yetiştiriciliği İçin Gerekli Olan Şeyler

 

  • Verimli olmasa bile su üzerinde bulunan bir arazi gereklidir.
  • En az 2 yıllık aşılanmış bir kivi fidanı
  • Yılda en az iki kere organik gübre dağıtımı
  • Kivi bahçelerinin mevsimsel bakımı
  • Ürünleri toplamak için el becerisi olan personeller
  • Kivileri satabilmek için uygun Pazar

Genel olarak gerekli olan durumlar bunlardır, Kivi fidanı ile çıkılan bu yol aslında oldukça zahmetli ve zordur. Ancak azimli ve düzenli çalışmanız neticesinde hiçbir engel karşınızda duramayacaktır.

Bir Cevap Yazın