Süs Bitkileri ve Çevre Düzenlemesi

Kategori: Uncategorized | 0

Süs Bitkileri

Süs Bitkileri ve Çevre Düzenlemesinde Kullanılması

Son ortam peyzaj düzenlemesi iç ve dış mekanlarda yaygın halde görülür. Peyzaj düzenlemesi ile birlikte süs bitkileri ve çeşitleri dikkat çekmektedir. İç mekan bitkileri daha çok sıcak ortam yedi ve saksı içinde bulunan bitkilerdir. Dış mekan süs bitkileri çeşitliliği çok fazladır. Soğuğa ve sıcağa dayanıklı ağaçlar, çalılar, çimler, sarmaşıklar ve çiçekler dış mekanlara süs bitkileri olarak sunulmaktadır.

Süs Bitkileri Kullanım Alanları

Bu çeşit bitkilerde açık ve açık yerlerde. Kapalı mekanlarda kullanılan süs bitkileri çeviri salonlarda aksesuar olarak sunuyor. Aynı mekanda ve çiçek vitrinlerinde kullanılan bitkiler, iş merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, cafe ve restoranlarda yaygınlaşıyor. Dış mekan süs bitkileri bina çevrelerinde, site içlerinde, hastanelerde, kamu kurumlarında, park ve bahçelerde yaygınlaşmaktadır.

 Süs Yetkili Yetiştiriciliği

Elverişli ortamın uygun olmadığı. Kolay ve fazla emek harcamadan yetiştirilmesi bu alanın gelişmesine etken olarak görülür. Türkiye’de süs bitkileri ilk olarak 1940’lığını İstanbul’da başlamıştır. Ardından Yalova ve Yalova ilçelerinde bu sırada yayılma görülmeye başlamıştır. İstanbul’un yeniden İzmir, Antalya, Sakarya, Isparta ve Bursa’da bu gelişim devam etti. Günümüzde hemen hemen ona çiçek süs bitkileri yetiştiriciliği yapılır.

Peyzaj Bitkileri

Peyzaj projesinde belge bitkileri peyzaj bitkileri denmektedir. Dış ortamların güzel görünmesini sağlıyor. Peyzaj bitkileri farklı sınıflara ayrmaları. bunlar:

 • Ağaç ve ağaççıklar

 • Çalılar

 • Sarmaşık bitkiler

 • Yer Örtücü bitkiler

 • Mevsimlik çiçekler

 • Çimler

Süs Bitkileri

Dış Mekan Süs Bitkileri

Dış ortamlarda oluşturulmuş bitkiler bulunmaktadır. Dış mekanlarda kullanılan ağaçlar süslemek için nitelendirilmektedir. Bu süslemelerde kullanılan bitkilerin özellikleri bakımları daha az zahmetli olması ve çok dayanıklılığı. Hava’nın Ölümsüz şartlarına Karşı dayanıklı Olan süs ağaçları bu çalışmalarda Çok fazla kullanılmaktadır.

 • Ağaç ve ağaççıklar: 7 ila 15 metreye kadar boyu uzayabilen, geniş gövdeli bitkilere ağaç denilmektedir. 3 ila 7 metre boyunda, dar gövdeli ve odunsu bitkilerde ağaççık olarak adlandırılır.
 • Çalılar: Boyubilecek 5 cm’den 5 metreye kadar olan ve çok dayanıklılığa sahip bir bitki çeşididir. Çalılara örnek olarak Çin gülü, gardenya, ağaç minesi, keçi sakalı, mazı ve kartopu örneklerinde.
 • Sarmaşık bitkiler: çok gövdeleri ince ve uzun. Duvarlara tırmanan yapısı ve bol yaprakları ile dış mekanda oldukça güzel görünmektedir.
 • Yer üstüücü bitkiler: Yer dibe yayılan, bodur bitkilerdir. Tercih eğirmeyi tercih etmek.

İç Mekan Süs Bitkileri

İç mekan süs bitkileri dekorasyon amacı ile kullanılmıyor. İç mekanlarda süs anlamında geçmiş yıllardan beri yaygınlaşıyor. Süsleme amaçlı kullanılan bu bitkiler kendi içinde gruplara ayrılacak.

 • Çiçekli bitkiler: Gelin duvağı, Rodos gülü, kamelya, çınar gülü, Atatürk çiçeği,ortanca, barış çiçeği,sardunya, maden çiçeği, karanfil ve menekşe derleriz.
 • Yapraklı bitkiler: Agave, kuşkonmazlar, lastik, ejder kanı, mum çiçeği, peygamber kılıcı, salon sarmaşığı ve barış çiçeği sayılabilir.
 • Etli gövdeli bitkiler: Kaktüs çeşitleri örnek olarak verilir.

İç Mekan Yaşamı Dikkat Edilmesi Gerekliler

İç mekan  süs bitkileri  uzun süre sağlık kalabilmesi için dikkatli olunması gereken bitkilerdir. Çünkü bu bitkiler iç ortamlarda daha çabuk solmaktadır. İç mekan bitkileri düzenli olarak güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bunun dışında bir yarı gölge ortam olması lazım. Soğuğa karşı hassas olan saksı çiçeklerini aşırı soğuktan korumanız gerekir.. Bu bitkilerin yetiştirmesi için bitkinin üzerinde olan sıcaklığın ayarlanması direk güneş ışığı görmeyen yerlere koymanız gerekir. Onun sene düzenli olarak toprağının yenilenmesi gerekiyor. İçin gerekli olan ihtiyaçlar karşılanması gerekiyor. Arada bir besin takviyesi olarak gübreleme yapmak.

Dünyada Süs.

Süs bitkileri yetiştiriciliği sağlamamız. Yaptığı alan itibari ile en çok süs bitkiciliğinin yapıldığı kıta Asya’dır. Ülke, Çin, Hindistan, Japonya, Tayland, Malezya ve Güney Kore’de yaygınlaşmışlardır. Avrupa ülkelerinde Hollanda, Almanya, İspanya, İngiltere ve İtalya’da yaygın olarak süs bitkiciliği yapılmaktadır. Amerika kıtasına bakılan Brezilya, başk ve Ekvator bölgelerinde süs bitkisi. Ülkemizde iklim koşullarının elverişli olmasını sağlamak mümkündür.

 

Süs Bitkileri Fidanı

Meyve Fidanları

 

 

 

Bir Cevap Yazın