Ekme Çim Uygulamaları İle Bahçelerinizi Güzelleştirelim...

Ekme Çim Uygulamaları

Peyzaj ve Bahçe düzenleme alanında yıllardır hizmet veren firmamızdan Ekme çim uygulaması ile ilgili  bilgi almak ve teklif almak için Bizi Arayın

Peyzaj ,Çevre düzenleme, Peyzaj firmaları,Peyzaj Bitkileri,Yalova peyzaj,Bursa peyzaj,Kocaeli Peyzaj,İstanbul Peyzaj,Sakarya Peyzaj,Adapazarı Peyzaj Hazır Çim , Hazır Çim İstanbul, Hazır Çim Yalova, Hazır Çim Bursa, Hazır Çim Kocaeli ,Hazır Çim Sakarya, Hazır Çim Adapazarı

Ekme Çim ne zaman Uygulanır:  

Peyzaj düzenlemelerinde sulama sistemi olmayan alanlarda yaz ve kış ayları çim tohum ekimi için uygun değildir. Çim ekme mevsimi  genellikle ilk veya sonbahardır.

Çim ekimi için en uygun zaman Sonbahar aylarıdır. Bu mevsimde ekilen çim sıcaklardan etkilenmez. Havalar serinlediği için fazla uzamaz ve kökünü kuvvetlendirir. Yabani otların istilasına uğramaz. Güz yağmurları ile bol bol sulanır. İlkbahara kadar ekstra bakım gerektirmeden yetişkin bir çim haline gelir. İlkbaharda toprağı hazırlamak için fazla vakit yoktur. Birden bastıran sıcaklar yeni Ekme Çimi rahatsız eder.

Sulama ve biçme işleri çok uğraştırır. Yeni ekilen çimlere ot ilacı atılması risklidir. Oysa yaz aylarında her yerden yabani ot tohumu yağar. Taze işlenmiş, bol gübreli toprağa yerleşirler. Özellikle yazlık bahçelerde yeni çimlerin ezilerek yıpranması da söz konusu dur.

Bahçeye çim ekme aşamaları

1.Bahçenin çim için hazırlanması: Varsa her türlü inşaat işi bitirilir. Artıklar kaldırılır. Kalıcı bitki ve ağaçlar dikilir. Çim alanın yekpare olması tercih edilir. Böylesi hem göze hoş görünür, hem de bakım işleri kolaylaşır. Bitkiler, ağaçlar çimden ayrı olarak kenar bordürlerine ekilir. Büyük çim alanlarda yer yer adacıklar meydana getirilerek buralara da gül, mevsimlik çiçek, çalı türü bitkiler dikilebilir.

2.Drenaj: Ekme Çim yapılacak alanın varsa ilk önce drenaj problemi halledilmelidir. Kış boyu su içinde kalan bir yerde çimler çabucak bozulur.

Çim saha drenajı nasıl yapılır :Arazi kazılmadan önce fazla büyük çukurlar toprakla doldurulmalı, tümsekler indirilmelidir.Suyun biriktiği alanlarda hatlar boyunca derin kazılıp mıcır ve drenaj boruları yerleştirilir. Drenaj sistemi vasıtasıyla biriken sular dışarıya tahliye edilir.

3.Çim ekimi için toprak hazırlığı: Çim ekim toprağı en güzel organik maddelerce zengin, killi, kumlu karışım topraklardır. Toprak uygun değilse çeşitli maddelerle iyileştirilebilir. Ağır killi topraklara dere mili ve bolca organik gübre (tercihen koyun gübresi) katılır. Kumlu topraklar da çiftlik gübresi ilavesi ile su tutar hale getirilebilir. İlk önce toprak derince bellenir. Her türlü inşaat artıkları, taşlar, kökler ve yabani otlar tamamen ayıklanır. Çim alanlarda yabancı ot ilacı(herbisit) ile yok edilebilir .

Ancak bu oldukça riskli bir iştir.Tecrübeli ve ilaçlalama bilgisi olana kişilerin uygulama yapması daha iyi olur. İlacın tesirinin geçmesi için uzun bir süre beklemek gerekebilir. Zeminin hafifçe meyilli olması problem değildir. Fakat tümsek ve çukurlar tamamen düzeltilmelidir. Bu işlem tırmıkla yapılabilir. Toprağı tavlanması için bir kaç gün beklenir. Tahta bir tokmak veya çim ekme  silindiri ile toprak bastırılır. . Toprak kuru ise yağmurlama şeklinde sulanır. Ertesi gün Çim tohumu ekilir.

3. Sulama Sistemi kurulumu

Özellikle çim ekme işlemi işlemi yapılan alanlarda Otomatik Sulama Sistemleri kurulmasını tavsiye ediyoruz. Bahçenizdeki bitkilerin, günlük ihtiyacı olan suyun, zamanlayıcı tarafından kontrol edilerek, tüm boruların toprak altında kalacak şekilde montajlandığı sulama tesisatına Otomatik Sulama Sistemleri denir. Bu şekilde sulama tesisatı olan peyzaj alanlarında  su tasarrufu sağlanır ve  çim alanda kullanılan sprey sprink ve rotor sulama başlıklar sayesinde daha yarayışlı bir  hale gelir

Çim Nasıl ekilir

Tohum Ekim ve Bakımı

4 Çim Tohumu Ekme: Çim ekme işlemi tohumlar rüzgarsız bir havada metrekareye ortalama 40-50 gram hesabıyla serpilir. Kullanılacak olan çim tohumu sertifikalı olmalı ve uygulanacak bölgeye ve toprağa adaptasyon yeteneğine bakılmalıdır.Kurak olan bölgelerde susuzluğa dayanıklı çim tohumu kullanılmalıdır.Çim alan tesisi yapılırken kullanılacak çim tohumu paketlerinin içindeki karışımlarda Kalın yapraklı çim tohumu diye tabir edilen Festuca çeşitlerinin oranının yüksek olması önemlidir.

Tohum nasıl ekilir :Tohumun dengeli dağılması için bahçe ip gerilmek sureti ile belli bölümlere ayrılabilir. Bahçenin bir kenarından başlayarak geriye doğru gidilir. Ekimden sonra bahçe hafifçe tırmıklanır. Tohumları gömmeye çalışmamalıdır. Çim ekimi ve sulaması çok önemlidir. Ekili alan her gün sabah-öğle- akşam yağmurlama şeklinde sulanır.

 Çim ne kadar sürede çıkar : Çim ekimi sonrası tohumlar 3-10 gün içinde filizlenirler. Yeni çimlerin üzerinden silindir geçirmek adettir ancak bu çimlere faydadan çok zarar verir.

Çim ne zaman biçilir :Yaklaşık bir ay sonra çim ekme tekniği ile oluşturulan peyzaj alanlarında çim 8-10 cm. olunca keskin bıçaklı bir çim biçme makinesi ile boyunun yarısı kadar kesilir. Daha sonrakilerde biraz daha kısa tutulur. Yeni çimler çok kısa biçilmemelidir. Bir ay boyunca toprak daima nemli olacak şekilde sulama yapılır. Elle Sulama yaparken yeni çimlere basıp incitmemek için hafif tahtadan uzunca bir kalas edinilir. Çimlerin üzerine doğru uzatılır ve buna basılır.

5.Sulama: Çim sadece bol su bulunan yerlere ekilebilir. Yazın devamlı, diğer mevsimlerde ise gerektikçe düzenli olarak sulanmalıdır. Büyük alanlarda otomatik sulama sistemi kurulması çok iyi olur. Küçük alanlarda ise hortumun ucuna takılan püskürtücü ile sulanır. Özellikle yeni çimler köklerin bozulmaması için hafifçe yağmurlanarak sulanmalıdır.

Çim ne kadar su ister: Bu havanın sıcaklığına göre değişir. Çimlerin suya ihtiyacı yeşil renginin donuk bir hale gelmesinden anlaşılabilir. Sulama için toprağın 2-3 cm kurumuş olması şarttır.Aşırı sulama yapmaktan da kaçınmalıdır. Fazla su topraktaki besin maddelerinin çabucak akıp gitmesine ve çimlerin çabucak boy verip köklerinin zayıflamasına yol açar. Belli aralıklarla doyuncaya kadar su verilmelidir.

Yeni ekilen çim nasıl sulanır :Sulama sırasında toprak doygunluğa gelecek şekilde  sulanmalıdır. Aşırı sulamak çime faydadan çok zarar verir. Kökler yeteri kadar derine gidemez ve çim dış etkilere karşı daha zayıf olur. Sulama sabah veya akşam yapılmalıdır.Ekme Çim yöntemi ile tesis edilen  alanlarda mevsime bağlı olarak yüksek hava sıcaklıklarında öğle saatlerinde 3. sulama yapılmalıdır.

6.Çim gübreleri: Çim alanlar sık sulandığı için organik maddelerini çabuk kaybeder.

Çim gübresi ne zaman atılır: Sağlıklı bir çim için yılda birkaç kere besin takviyesi yapmak gerekir. Çim gübreleri suni veya organik olabilir. Mutlaka çimler için hazırlanmış olmalıdır.
Hızlı bir etki için suda eritilen besinler uygundur. Ancak dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Kullanıldığında çimler birden bire yeşerir. Ama etkisi kısa sürer. Sulama ve yağmurlarla çabucak yok olur. Zaman içinde çözünen granül besinler ise uzun etkilidir. İlkbaharda, yaz başlarında ve sonbaharda verilir.

Aşırı suni gübre toprağın tuzlanmasına ve çim köklerinin az gelişmesine yol açar. Önerilen dozlar aşılmamalıdır. Aynı özelliklere sahip organik gübreler kullanılması en iyisidir.